Syrena 105 LUX

Po okresie ok. dwóch lat przekonany już do Syreny postanowiłem zmienić model 105 na najnowszy model czyli Syrenę 105 w wersji LUX produkowanej od 1974 roku,oczywiście o kupnie nowej nie było mowy samochody były drogie,miałem co prawda ochotę na dużego Fiata 125p,lecz to musiało pozostać jeszcze w sferze marzeń-chyba jakiś złom trzymający się kupy dzięki farbie. Oczekiwałem zresztą znacznej poprawy finansowej -przyszła , ale jak zwykle z opóźnieniem i to dość znacznym,na razie jednak miałem na „celowniku” Syrenę 105 Lux,właściciel wyjeżdżał do Niemiec konkretnie do NRD i chciał się szybko pozbyć miała ona 0k 17 tyś km przebiegu,tego byłem pewien ponieważ znałem i jego i samochód od początku poza tym o samochód dbał czego nie można powiedzie o innych naszych rodakach,obecnie jak widzę jest jeszcze gorzej,mamy 10% kierowców reszta to dyletanci za kółkiem. Był to zresztą okres w którym zacząłem zmieniać dość często samochody i to nie w celach handlowych-do tego niestety się nie nadawałem.

Tak więc dość szybko dobiliśmy targu i zostałem właścicielem Syrenki 105 Lux,różnice były dość widoczne i to zarówno w wyglądzie wewnętrznym jak i zewnętrznym czułem również różnice w prowadzeniu,być może była bardziej dopieszczona nie tyle przez FSM ile przez pierwszego właściciela. Głównymi zmianami było przejście na dźwignie zmiany biegów w podłodze,przeniesiono tam również dźwignie hamulca ręcznego w związku z tym fotele przednie musiały być węższe. Fotele doczekały się również regulatora kata nachylenia dodano lusterko wsteczne,ozdobne kołpaki do kół. Przed rozpoczęciem produkcji zapowiadana była również zmiana deski na mniej archaiczną,niestety do tego nie doszło ze względu na koszty w ogóle w modelach 105 i 105 Lux wprowadzono dużo z armatury /głównie drzwi/ z produkowanego od 1967 roku Fiata 125p. Samochody te jak i równolegle produkowane Syrena rolnicza R20 i Bosto wyposażane były w te same silniki S31 o pojemności 842cm3 o mocy 40 KM ze stopniem sprężania od 7,0 do 7,2 zasilane z gaźnika Jikov etylina 78-oczywiście mieszanka : olej miksol w stosunku 1:30. Zawieszenie przednie na resorze poprzecznym plus nowe amortyzatory -licencja Armstronga działające dwukierunkowo zaś zawieszenie tylne resor poprzeczny stabilizowany m.in. amortyzatorem tłoczkowo-ramieniowym. Koła 5,60-15, opony tzw. opasane W stosunku do pierwszych modeli prądnica ma zwiększoną moc do 12V220W ,zbiornik paliwa 35 l. umieszczony z tyłu ,chłodzenie oczywiście wymuszone np. Syrena 102 miała samoczynny,zużycie paliwa 7,5 do 9l/100km, skrzynia biegów w pełni synchronizowana -cztero -biegowa , prędkość maksymalna 120 km/h. Fakt przeniesienia dźwigni zmiany biegów na podłogę skutecznie wyeliminował ileś tam niepotrzebnych stopni swobody czytaj luzów, które występowały w dźwigni przy kierownicy zwłaszcza po dłuższym używaniu w moim konkretnie przypadku nie miałem z włączaniem biegów żadnych kłopotów przez cały czas eksploatacji samochodu. Okres od roku 1974 do roku 1983,kiedy to zakończono produkcję Syreny charakteryzował się wysoka produkcją czterech wyżej wspomnianych modeli bo sięgająca 35000 -38000 szt. zdolność produkcyjna maszyn i urządzeń była przekraczana nawet o 10 tys. sztuk.

Podczas trzydziestu lat licząc od podjęcia decyzji i zakończenia definitywnego produkcji powstało ponad 521 tyś szt. różnych modeli tego samochodu, niestety już latach 50-60 zmarnowano wiele okazji nie dopuszczając do rozwoju tego samochodu mimo opracowania już w fazie prototypów samochodu nie odbiegającego od standardów światowych a wie konstrukcja karoserii, silniki czterosuwowe, zmiana zawieszenia ,wyposażenia wnętrza itp. Tłumaczono to możliwościami finansowymi choć w istocie głównym powodem były względy polityczno-ideologiczne, tak czy owak pół miliona Syren wykonało swoje zadanie chociaż w wersjach dopuszczonych do produkcji było im daleko do światowej czołówki.

About

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 − = dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>